Blog

Znajdziesz tu wiele ciekawych artykułów związanych z tworzeniem stron internetowych czy też informacje o nowościach z branży IT. Do każdego wpisu postaramy się dołączać pomocne przykłady, ważne definicje oraz kody źródłowe. Dołożymy wszelkich starań, żeby nasze artykuły były zawsze na czasie i atrakcyjne dla naszych czytelników.

Przyspieszamy stronę, PNGOUT kompresja PNG

Robiąc test szybkości naszej strony używając PageSpeed Insights zaciekawiła mnie kompresja plików PNG i o tym będzie dzisiejszy wpis.Na naszej stronie jest dużo obrazków m.in. PNG. Wiele stron zawiera różnego rodzaju grafiki i pomysł na ich kompresję jest bardzo dobry z punktu widzenia użytkowników (mniejszy rozmiar ↔ szybsze pobranie).

W celu zrobienia testu udało mi się znaleźć darmowy program do kompresji plików png. Używa on nie tylko PNGOUT do swoich algorytmów więc wydaje się on narzędziem doskonałym. Poniżej link do programu:
http://pnggauntlet.com/

Proces kompresji jest dość czasochłonny i zasobożerny, dlatego do testu użyłem jednego folderu z 27 grafikami.Po całym procesie 27 plików zostało tak skompresowanych bez stratnie, że zyskano ~ 284Kb wolnej przestrzeni dyskowej. Nie jest może to wynik oszałamiający ale biorąc pod uwagę fakt, że do testu użyto tylko 27 plików graficznych to nie jest źle. Procentowo 14% danych zostało usuniętych bez straty graficznej plików.

Pytanie jednak brzmi czy ten proces poprawił wczytywanie się naszej strony z punktu widzenia Google PageSpeed Insights? Oczywiście TAK, na liście z plikami wyświetlanymi przez google nie ma już tych które zoptymalizowaliśmy. Są inne pliki, które czekają jeszcze na proces optymalizacji. Przy kolejnym procesie nie musimy się obawiać o wcześniej skompresowane grafiki ponieważ ponowne kompresowanie tych samym plików ich nie uszkadza.