Blog

Znajdziesz tu wiele ciekawych artykułów związanych z tworzeniem stron internetowych czy też informacje o nowościach z branży IT. Do każdego wpisu postaramy się dołączać pomocne przykłady, ważne definicje oraz kody źródłowe. Dołożymy wszelkich starań, żeby nasze artykuły były zawsze na czasie i atrakcyjne dla naszych czytelników.

RWD? Dedykowana strona mobilna?

Pisząc o technologii RWD (responsive web design) oraz o rozwiązaniach dedykowanych stron mobilnych trzeba pod uwagę wziąć fakt czy takie technologie w ogóle są nam potrzebne i wpłyną na jakość oraz działanie naszej strony. Posiadając własną stronę mamy do wyboru 3 warianty zaistnienia w świecie "mobilnym":

  • Nie robić nic i liczyć, że nasza strona będzie "jakoś" wyglądać.
  • Zastosować technologię zgodną z ideą RWD.
  • Zbudować nową stronę pod urządzenia mobilne.
Nie robić nic?
Pierwszy wybór jest jak przysłowiowy "strzał w kolano". Dzisiejszy rozwój technologiczny sprawił, że korzystanie z internetu na telefonie, tablecie jest już normą oraz liczba mobilnych użytkowników stale rośnie. Dzisiejsze tablety czy telefony, co prawda starają się wyświetlić poprawnie stronę www, jednak jej wygląd lub funkcjonalność jest znacząco ograniczona przez samo urządzenie oraz kod programistyczny w jakim napisana jest dana strona www. Jednak jeśli nie zależy nam na użytkownikach mobilnych(co w moim przekonaniu jest sporym błędem) możemy ten fakt pominąć i uznać, że na polu mobilnym nie działamy, nie pozyskujemy nowych odbiorców, klientów, a nasza dotychczasowa wersja strony nam odpowiada.

RWD?
Z odsieczą przychodzi technologia responsive web design - niczym jak woda dopasowująca się do kształtu naczynia rwd dostosowuje stronę do używanego urządzenia. RWD to nowe podejście do projektowania stron, nowa filozofia budowania serwisów. Strona www w technologii RWD wyświetla się w różny sposób w zależności od szerokości ekranu, takie podejście ułatwia przeglądanie, nawigację oraz ogranicza potrzebę powiększania, przewijania strony względem szerokości. Jeśli chcesz zobaczyć jak to działa w praktyce pomniejsz okno przeglądarki lub odwiedź naszą stronę z urządzenia mobilnego, zobaczysz namiastkę technologii RWD.

Dedykowana strona mobilna?
Kolejnym podejściem jest zastosowanie dedykowanej strony dla urządzeń mobilnych. To rozwiązanie nie ingeruje w obecną stronę www, a buduje nową niezależną witrynę dla ruchu mobilnego. Zazwyczaj dedykowane serwisy mobilne używają przedrostka (subdomeny) przed adresem www, jednak nie jest to regułą. Struktura strony, nawigacja, treści mogą być zaprojektowane od nowa. Wybór dedykowanej strony najczęściej wiąże się z prowadzeniem serwisów w wielu wersjach, co z jednej strony jest czasochłonne i kosztowne, ale z drugiej ułatwia tworzenie i serwowanie treści osobno dla wersji tradycyjnej i osobno dla mobilnej.

Zatem jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?
Na to pytanie ciężko znaleźć jedną odpowiedź, wszystko zależy od wielu czynników, chociażby jak wygląda Twoja obecna strona, czy przygodę z internetem zaczynasz na nowo. Osobiście polecam technologie RWD - dobrze zaimplementowana oraz zastosowana pozwala na profesjonalne zaistnienie nie tylko w tradycyjnej formie "desktopowej", ale również w świecie mobilnych urządzeń. Wdrożenie tej technologii wcale nie musi się wiązać z gigantycznymi kosztami jak to jest w przypadku nowych stron dedykowanych pod urządzenia mobilne.