Blog

Znajdziesz tu wiele ciekawych artykułów związanych z tworzeniem stron internetowych czy też informacje o nowościach z branży IT. Do każdego wpisu postaramy się dołączać pomocne przykłady, ważne definicje oraz kody źródłowe. Dołożymy wszelkich starań, żeby nasze artykuły były zawsze na czasie i atrakcyjne dla naszych czytelników.

Domena, hosting - jak się w tym połapać?

Każda osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę z własną stroną www niejednokrotnie spotyka się z wieloma pojęciami, które nie do końca są jej znane. W dobie natłoku informacji ciężko znaleźć sensowne i proste wyjaśnienia, większość usługodawców próbuje przebić się ze swoją ofertą, nie do końca informując użytkownika, co tak na prawdę oferują.


Domena - czy jest mi potrzebna?

Początkowym hasłem z jakim spotykamy się chcąc założyć własną stronę jest domena. To nic innego jak nasz adres w internecie, unikalny ciąg znaków, często określający nazwę firmy, pozwala on na łatwe znalezienie naszej strony w sieci. Dzięki posiadaniu unikalnej domeny, właściciel ma możliwość  stworzenia (założenia), w oparciu o nazwę domeny skrzynki poczty e-mail. Przykładowo posiadając domenę innovationsite.pl, mamy możliwość stworzenia konta pocztowego: info@innovationsite.pl lub dowolnego innego w obrębie naszej domeny.

Istnieje również pojęcie subdomen, to nic innego jak adres internetowy należący do domeny głównej, możemy stworzyć sobie subdomenę, która będzie używana do konkretnych działów, przykładowo: sport.onet.pl, biznes.onet.pl itp.


Hosting- sama domena nie wystarczy?

Odrębną rzeczą jest hosting (serwer plików www), na który będzie wskazywała dana domena. Hosting to nic innego jak miejsce na serwerze, który pracuje nieprzerwanie, aby zapewnić dostęp do naszej strony www. Adres serwera to ciąg liczb zapisany w postaci adresu ip : 94.152.201.201. Domena wskazuje dany adres ip serwera, stąd użytkownik nie musi pamiętać ciągu cyfr, a jedynie adres domeny.


Domena i serwer są połączone między sobą konfiguracją DNS. Zasadniczo rozróżniamy dwa główne rekordy: typu A kierujące ruch związany ze stroną internetową oraz rekordy typu MX - związane ze skrzynkami pocztowymi.


Wybierając odpowiedni hosting oraz rejestrując własną domenę należy zwrócić szczególnie uwagę na warunki świadczonych usług oraz na ceny oferowane po zakończeniu ofert promocyjnych.

Krótki słowniczek pojęć:
  • domena - nazwa twojej strony www
  • subdomena - wydzielona część z domeny, stosowana w dużych serwisach
  • hosting - serwer plików www, miejsce na dysku dla naszej strony internetowej
  • DNS - system przechowujący nazwy domen i ich powiązań z serwerami